هدف از تشکیل صندوق، عبارت ‌است از جمع‌آوری وجوه از اشخاص نیکوکار و اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق‌‌بهادار مندرج در اساسنامه به‌منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، بهره‌گیری از صرفه‌جویی‌های ناشی از مقیاس و تأمین منافع و سپس مطابق تصمیم سرمایه‌گذار، اختصاص تمام یا بخشی از منافع حاصله به امور نیکوکارانه مندرج در امیدنامۀ صندوق شامل کمک به هزینه خرید کتاب در دانشگاه تهران، کمک به هزینه انتشار مجلات علمی پژوهشی داخلی و بین المللی دانشگاه تهران، کمک هزینه تحصیل دانشجویان ممتاز دانشگاه تهران، حمایت مالی از پایان نامه های ممتاز و پرداخت وام قرض‌الحسنه به دانشجویان بی‌بضاعت این دانشگاه. مهم‌ترین مزیت سرمایه‌گذاری در این صندوق، تجمیع سرمایه‌های خرد و کلان افراد نیکوکار و مدیریت یکپارچه آنهاست که درصورت عملکرد مناسب صندوق، سهم به‌سزایی در ارتقاء فعالیت‌های دانشگاه تهران و پیش‌برد اهداف نیکوکارانه مذکور خواهد داشت.

روش‌های مشارکت در صندوق‌های نیکوکاری:

·         اختصاص اصل و تمام منافع حاصل از سرمایه‌گذاری به دانشگاه تهران، که در این‌صورت گواهی سرمایه‌گذاری به نام دانشگاه تهران صادر شده و لوح تقدیری به شخص نیکوکار اعطا می‌شود،

·         اختصاص تمام منافع حاصل از سرمایه‌گذاری به امور نیکوکارانه، که در این‌صورت گواهی سرمایه‌گذاری به نام شخص نیکوکار  صادر می‌شود،

·         اختصاص بخشی از منافع سرمایه‌گذاری (به طور مثال تا سقف 15درصد از سود تقسیمی دوره‌ای به شخص نیکوکار  و مابقی به دانشگاه تهران ، که در این‌صورت نیز گواهی سرمایه‌گذاری به نام شخص نیکوکار صادر می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه تهران، با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره ١١٢٥٦ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی‌های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس می‌شود، توسط مدیر سرمایه‌گذاری صندوق صورت می‌گیرد. سرمایه‌گذاران در ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق گواهی سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنند. صدور واحد سرمایه‌گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی‌های روز بعد از ارایه درخواست صورت می‌گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه‌گذران حداکثر ٧روز پس از ارائه درخواست ابطال را ضمانت کرده است. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الزامات فعالیت صندوق می‌توانند اساسنامه و امیدنامه صندوق را مطالعه کنند. برای دریافت اطلاعات مربوط به عملکرد گذشته صندوق نیز می‌توانید به بخش بازده، خالص ارزش دارایی‌ها و نمودارهای این تارنما مراجعه نمائید. 

 http://www.utfund.ir