هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد. انباشته‌ شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد که عبارتند از:

·         هزینه بکارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد،

·         صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، كلیه حقوق اجرایی مربوط به صندوق از قبیل دریافت سود سهام و كوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد،

·         امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

تفاوت اصلی ساختار حقوقی ETFها با صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود، ایجاد نقدشوندگی با بهره‌گیری از پتانسیل بازار سهام است. در ETFها رکن ضامن نقدشوندگی حذف شده‌ و رکن جدیدی به عنوان بازارگردان از طریق دو مکانیزم متفاوت زمینۀ نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری ETF را در بازار (بورس یا فرابورس) فراهم می‌نماید. از دیگر ویژگی‌های مهم  ETFها ایجاد ساختارهای نرم‌افزاری و برقراری ارتباطات لحظه‌ای نرم‌افزارهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سامانۀ معاملات است. این امر شرایط محاسبات NAV لحظه‌ای را در ساعات معاملاتی و همچنین امکان خرید، فروش یا صدور و ابطال همزمان را برای بازارگردان فراهم می‌نماید. با توجه به حذف رکن مدیر ثبت در  ETFها، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق مکانیزم‌های معاملات سهام و شبکۀ کارگزاری اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری ETF نمایند.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله سپهر کاریزما، در تاریخ 1392/05/20 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره ١١١٨٣ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود. علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این صندوق، واحدهای سرمایه‌گذاری عادی صندوق را خریداری می‌کنند. خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری، در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه و به واسطه کارگزاران دارای مجوز انجام می‌شود. در ازای سرمایه‌گذاری در صندوق گواهی سرمایه‌‌گذاری صادر می‌شود. سرمایه‌گذاری در این صندوق بدون ریسک نیست و با توجه به اینکه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، این امکان وجود دارد که نوسانات میزان عرضه و تقاضا در بازار، قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق را دستخوش نوسان کند. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الزامات فعالیت صندوق می‌توانند اساسنامه و امیدنامه صندوق را مطالعه کنند. برای دریافت اطلاعات مربوط به عملکرد گذشته صندوق نیز می‌توانید به بخش بازده، خالص ارزش دارایی‌ها و نمودارهای این تارنما مراجعه نمائید.

http://www.charismaetf.com