شرکت سبدگردان کاریزما اولین نهاد مالی است که پیرو اجرای بند ۲ ماده ۷ قانون جدید بازار اوراق بهادار ج.ا.ایران، به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) در بازار سرمایه، در اسفند ۱۳۸۹ تأسیس و در سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به ثبت رسیده است.


این شرکت به‌عنوان پیشگام در امر سبدگردانی حرفه‌ای در کشور، با هدف کمک به رشد و بالندگی کلیه ذی‌نفعان شرکت و با پشتیبانی و حمایت مجموعه‌ای از نیروهای خبره و کارآمد، تلاش دارد تا با متنوع‌سازی محصولات و خدمات خود در فضایی ارزش‌آفرین، خلاق و متعالی، سهم به سزایی در جذب مشتریان و از آن طریق، جذب منابع برای بازار سرمایه کشور ایفا کند.

 

شرکت سبدگردان کاریزما برای مشتریان خود به دنبال فرصت‌هایی می‌گردد که «بازدهی تعدیل‌شده با ریسک» (Risk-Adjusted Return) بالاتر از بازار دارند. خدمات مدیریت سبد سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک در کاریزما به گونه‌ای است که هم اهداف آنی (سریع) و هم اهداف بلندمدت سرمایه‌گذاران را از نظر میزان بازدهی مد نظر آنان برآورده ‌می‌سازد. این شرکت با استفاده از مدیریت حرفه‌ای و تخصصی تلاش دارد تا به عنوان یک شرکت سبدگردان با خدمات کامل (Full-Service) شناخته شود.

 

از برنامه‌های فعلی و آتی شرکت می‌توان به تأسیس شعبه و نمایندگی در سایر شهرها، ارائه خدمات به مشتريان خارج از کشور، تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در ابعاد بزرگ‌تر، دریافت مجوز فعالیت مشاوره سرمایه‌گذاری، پردازش اطلاعات مالی، مشاوره پذیرش، تأسیس صندوق پوشش ريسک  (Hedge Fund) و راه‌اندازی نرم‌افزار اختصاصی سبدگردانی اشاره کرد.

 

در این راستا دفتر مرکزی شرکت در شهر تهران خریداری گردیده و مستمراً در حال تجهیز، متناسب با فعالیت‌های سبدگردانی و برنامه‌های توسعه‌ای می‌باشد. ضمن این که شرکت، ارتقاء کمی و کیفی کارشناسان شرکت و تشکیل میزهای تخصصی صنایع مختلف حاضر در بازار سرمایه را نیز همواره در برنامه خود دارد. علاوه بر این، اقدامات اولیه در خصوص تأسیس شعبه در سه کلان‌شهر غیر از تهران (تبریز، کرمان و یزد) نیز انجام گردیده است و این شعب تجهیز شده و در حال اخذ مجوز رسمی فعالیت از سازمان بورس هستند.

 

شرکت سبدگردان کاریزما علاوه بر تأسیس و مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کاریزما، در انتهای شهریور ماه 1392 با مشارکت شرکت تأمین سرمایه سپهر (به عنوان بازارگردان) عملیات پذیره‌نویسی نخستین صندوق سهام قابل معامله در بازار فرابورس (ETF)  به نام صندوق سرمایه‌گذاری سپهر کاریزما با نماد (کاریس) را نیز از طریق فرابورس انجام داد که واحدهای این صندوق، هم‌اکنون در بازار فرابورس قابل معامله است.

 

علاوه بر این، شرکت سبدگردان کاریزما در حال حاضر مدیریت صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران و متولی‌گری صندوق سپهرآتی را نیز بر عهده دارد. همچنین موافقت اصولی تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری کشتی ورزش ملی ایران نیز توسط شرکت سبدگردان کاریزما از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ گردیده که این صندوق نیز در آستانه پذیره­نویسی است. از دیگر فعالیت‌های بشردوستانه ونیکوکارانه شرکت نیز می‌توان به پذیرش سِمت متولی در صندوق نیکوکاری رفاه کودک اشاره کرد. این شرکت از سال جاری اقدام به ایجاد واحد متولی‌گری نموده است.

با توجه به رشد و توسعه شرکت و تبعات ناشی از این امر، بحث استقرار اصول حاکمیت شرکتی و کنترل‌های داخلی جهت استمرار مطلوب فعالیت شرکت جهت حداکثر کردن منافع مشتریان و سهام‌داران، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. در این خصوص، برنامه‌های زیر نیز در دستور کار قرار گرفته است:

·         استقرار کمیته‌های مدیریت ریسک فعالیت شرکت و سبدهای مشتریان

·         برنامه استقرار حسابرسی و کنترل‌های داخلی شرکت زیر نظر اعضای غیرموظف هیئت مدیره

·         تدوین آیین‌نامه‌های معاملاتی مناسب جهت مدیریت سبدهای مشتریان

·         مستندسازی کلیه فعالیت‌های سبدگردانی

 امین شرکت سبدگردان کاریزما در حال حاضر، "موسسه حسابرسی بهرادمُشار" بوده و حسابرسی شرکت را نیز "مؤسسه حسابرسی و خدمات مدیریت دایا رهیافت" بر عهده دارد.

 

مشخصات شرکای عمده شرکت 

سهامدار عمده شرکت گروه خدمات بازار سرمایه کاریزماست.

 

سرمایه شرکت سبدگردان کاریزما

 

سرمایه شرکت در حال حاضر برابر با 100 میلیارد ریال می‌باشد.

 

مراحل توسعه سبدگردان کاریزما